Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
Smoker
LabelFresh
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Hello Coffee
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
HACCP
Przyłącz się do PROMu  niemarnowania żywności


Rocznie w skali globalnej stratom i marnotrawstwu ulega około 1/3 ogółu wyprodukowanej żywności. Termin straty żywności odnieść można do zmniejszenia ogólnej masy żywności, która  przeznaczona była do  konsumpcji przez ludzi. Straty te ponoszone są wzdłuż całego łańcucha żywnościowego od pola do stołu.

Termin marnotrawstwo żywności używany jest zazwyczaj do nieracjonalnych procesów gospodarowania zachodzących w obszarze handlu, gastronomii i gospodarstw domowych.  Odpowiedzialność za straty i  marnotrawstwo żywności spoczywa na wszystkich podmiotach łańcucha żywnościowego, a zatem należy podejmować  wspólne inicjatywy  w celu jego ograniczenia. Wymienić można kilka powodów, dla których marnotrawstwo i straty żywności są tak istotne. Jednym z powodów, na który zwraca się uwagę jest fakt, że marnotrawstwo żywności reprezentuje ważną część środków finansowych i innych dóbr (np. zakupu surowców, eksploatacja maszyn, utrzymywanie systemów gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne, czy też zużycie zasobów naturalnych) zainwestowanych w cykl życia produktu (od produkcji do konsumpcji), który nie zostaje wykorzystany zgodnie z założonym celem (konsumpcją). Kolejny  powód, dla którego straty żywności są tak istotne, to negatywny wpływ na środowisko. Szacuje się, że produkcja żywności odpowiada za 15-28% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Problem zmarnowanej żywności, dotyczy nie tylko skali zjawiska i aspektów etycznych, ale również późniejszego postępowania z odpadami. Należy pamiętać, że wzrost ogólnej masy wyrzucanej żywności, warunkuje konieczność zagospodarowania większej ilości odpadów organicznych i nieorganicznych (opakowania).

Zarówno w przypadku Polski, jak i wielu państw członkowskich Unii Europejskiej, brak jest aktualnych danych dotyczących tego zjawiska. Również pilną potrzebą jest opracowanie metodologii badania, dostarczenie narzędzi badawczych oraz wskazanie instytucji odpowiedzialnych za monitoring, raportowanie i ocenę działań wspierających ograniczanie marnotrawstwa. W chwili obecnej w Polsce brak jest regulacji w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności. Jedynym udogodnieniem w tym zakresie są korzystne przepisy podatkowe. Od dnia 1 października 2013 r. zwolniono od podatku od towarów i usług darowiznę, której przedmiotem są produkty spożywcze (z wyjątkiem napojów alkoholowych), jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Ważnym aspektem jest dokładne poznanie tego zjawiska w każdym ogniwie łańcucha żywnościowego, a następnie opracowanie działań zapobiegających powstawaniu stratom i marnotrawstwu żywności. I właśnie w takim celu powołane zostało Konsorcjum w składzie Federacja Polskich Banków Żywności (lider), Instytut Ochrony Środowiska – PIB, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego oraz Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, które realizuje projekt Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności (PROM). Jednym z zadań projektu jest analiza  postępowania z żywnością w zakładach gastronomicznych. Badania i rezultaty projektu będą wykorzystywane w kształtowaniu krajowej polityki ograniczania strat i marnotrawstwa żywności.

Współpraca podmiotów działających w sektorze usług gastronomicznych z Konsorcjum realizującego zadania w ramach projektu PROM jest niezwykle cenna. Osiągnięte w ramach współpracy korzyści będą obopólne.

Każdy zakład gastronomiczny, który zadeklaruje współpracę przyczyni się do opracowania krajowego programu ograniczania strat i marnotrawstwa żywności, ale również uzyska informacje, które będzie mógł wykorzystać w codziennej działalności, m. in. do  efektywniejszego zarządzania żywnością.
Szczegóły dotyczące współpracy zawarte są w załączonej ulotce. (POBIERZ ULOTKĘ)

ANKIETA POSTĘPOWANIA Z ŻYWNOŚCIĄ W PODMIOTACH GASTRONOMICZNYCH - WYPEŁNIJ ANKIETĘ


Serdecznie zapraszamy
Beata Bilska
Mariusz Kulesza

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska Baziółka Gros Frogut Alumast HAGEA Kocham Wodę Metro-Catering-System Internorga
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000